Jak na zdravé Vánoce 8 ověřených rad nejen pro ty, kdo hubnou
Lifestyle

Jak na zdravé Vánoce? 8 ověřených rad (nejen) pro ty, kdo hubnou

David Brhel
Spread the love

Vánoce a hubnutí – jde to dohromady? Během Vánoc nemusíte váhu schovávat do skříně. I „svátky obžerství“ můžete přežít (a užít si) bez pocitů viny a přebytečných vánočních kil. Svého oblíbeného cukroví se přitom vzdávat nemusíte. Stačí se držet 8 užitečných pravidel…

Vánoce, svátky klidu, míru… a také bezuzdného přejídání. Podle studie, kterou v roce 2014 publikovalo National Center for Biotechnology Information, průměrný Evropan nebo Američan během Vánoc přibere půl kila. Individuální přírůstky na váze se samozřejmě liší, a jak se shodují experti, ti, koho přebytečná kila trápila už před Vánocemi, obvykle přibírají výrazně víc než ti, kteří si váhu dlouhodobě hlídají [1].


Objednejte si u nás paleo kuchařku Vánoční cukroví. Najdete v ní 16 tradičních i méně tradičních receptů na paleo vánoční cukroví.


A jak je to konkrétně v Česku?

„Mí klienti se po Vánocích pohybují obvykle v rozmezí minus dvou až plus šesti kilogramů,“ popisuje své zkušenosti odborník na výživu Petr Havlíček [2].

Myslíte, že nabraná kila rychle sundáte?

„Část toho, co člověk přes Vánoce nabere, pak navíc i zůstane. A je-li to tak každé Vánoce, z dlouhodobého hlediska se to nastřádá,“ přidává své zkušenosti Lukáš Roubík, odborník na sportovní výživu a zakladatel Institutu moderní výživy [3].

I Vánoce mohou být zdravé

Samotné Vánoce, ale i oslavy narozenin, svatby a rozlučkové party v tom jsou vlastně nevinně. I jakkoli velké a hojné oslavy můžete prožít zdravě – pokud tedy víte, jak na to. Přísné diety a restrikce přitom dodržovat nemusíte. Stačí se držet následujících osmi bodů a povánoční výkyvy váhy se vám vyhnou.

1. Dobře spěte

Lidské tělo je dokonale fungující stroj. A jak potvrzují odborníci, všechno v něm souvisí se vším. ,,Zdravý životní styl proto nespočívá pouze v pravidelném pohybu a zdravém jídle – neméně důležitá je i vaše ,,psychická pohoda.

Vaším univerzálním klíčem ke zdraví by proto měl být pravidelný a kvalitní spánek. Jak potvrzuje například studie National Center for Biotechnology Information z roku 2013, nevyspalí lidé mívají větší hlad a také větší chuť na sladké a další nezdravé potraviny [4].

2. Překonejte vánoční stres

Trávíte prosinec v jednom kole a poprvé vydechnete, teprve když se na Štědrý večer s cukrovím a mísou bramborového salátu svalíte před televizi? Tak pozor. Právě stres je jedním z faktorů, který vaše snahy o udržení zdravé váhy může zhatit.

Nenechte se pohltit vánočním stresem

Na vině je kortizol, občas nazývaný hormon stresu nebo také „hladový hormon“. V přirozeném prostředí se vylučuje jako reakce na stres a pomáhá organismus připravit na obranu proti potenciálně nebezpečným situacím. Je-li ale stresu moc, zvyšuje se i hladina kortizolu. Důsledek? Oslabený imunitní systém a také větší a častější pocity hladu.

3. Buďte s těmi, na kterých vám záleží

Trápíte se pohledem na to, jak ostatní pořádají včelí úly a „linecké“, a ve snaze poctivě dodržovat přísná dietní opatření raději vynecháváte všechny rodinné oslavy? Chyba. Kvalitní sociální vazby jsou pro zdravý životní styl klíčové.

Neodpírejte si je „pouze“ kvůli jídlu. Vaše babička se neurazí, pokud její cukroví s díky odmítnete (nebo ochutnáte jen jeden kousek). A pokud neodoláte a některou z dobrot na rodinné oslavě ochutnáte, nevyčítejte si to – stres, který byste si tím způsobili, může být škodlivější než jakékoliv porušení diety.

4. Poslouchejte své tělo a nepřejídejte se

Naše tělo ví, co mu dělá dobře. To jen my mu občas nechceme naslouchat – obzvlášť o Vánocích, na Silvestra nebo při jiných velkých oslavách. Větším problémem než to, co jíme, totiž často bývá, kolik toho sníme.

Nepřejídejte se. O Vánocích ani jindy.

„Skladba našeho jídelníčku je katastrofální a to, co jíme, se proto o Vánocích většinou nemění. Zhorší se ale množství, většina lidí má Vánoce jako svátky obžerství,“ varuje odborník na výživu Petr Havlíček

Konkrétní rada? Hlídejte si velikost porcí a nepřejídejte se. Jezte jen tolik, aby vám skutečně chutnalo, nikdy ne pod tlakem – pamatujte, že není vaší povinností spořádat všechno!

„Pokud člověk vypíná tím, že se přejí, a jeho mozek pak vypne pod vysokou hladinou leptinu, tak rozhodně přibere a Vánoce si neužije. Přejedený, otupený člověk nevnímá,“ dodává Havlíček.

Mimochodem, malý tip: nesnědené vánoční cukroví můžete jednoduše zamrazit. Uvidíte, jak vám třeba v srpnu přijde vhod.

 

Specify Google Client ID and Secret in the Super Socializer > Social Login section in the admin panel for Google Login to work

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in the Super Socializer > Social Login section in the admin panel for Instagram Login to work